Związek Piłki Ręcznej w Polsce, we współpracy z Superligą Sp. z o.o., wdrażają nowy, zintegrowany ekosystem rozwiązań licencyjnych pod hasłem „Inwestujemy w potencjał”. Ich celem jest realne premiowanie gry młodych polskich zawodniczek i zawodników, podniesienie standardów szkolenia oraz większe docenienie trenerów pracujących u podstaw.

– Naszym głównym celem jest budowa silnych reprezentacji Polski, a droga w tym kierunku prowadzi przez inwestycje w młodzież. Młode zawodniczki i młodzi zawodnicy muszą mieć warunki i możliwość do gry na najwyższym możliwym poziomie, ale też muszą sobie wywalczyć miejsca w kadrach, a nie otrzymywać je poprzez regulacje. Chcemy, aby młodzież dostawała okazję współpracy z najlepszymi trenerami i rywalizacji z najlepszymi zawodnikami w kraju, co ma zapewnić im rozwój. Dlatego chcemy premiować kluby, które będą stawiać na młodych zawodników i młode zawodniczki. W kolejnych latach wymogiem będzie także posiadanie silnej akademii szkolącej wychowanków, ponieważ ostatecznym celem jest zachęcenie klubów do wychowywania wybitnych zawodników, którzy w dalszej kolejności będą zasilać kadry narodowe – wyjaśnia Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Sławomir Szmal.

Jednym z najważniejszych elementów reformy jest program „Młodzieżowiec U23”, który ma stanowić strategiczny system premiowy finansowo nagradzający kluby za stawianie na młode talenty. Kluczowym wskaźnikiem do otrzymania gratyfikacji nie będzie sama obecność młodzieżowca w kadrze, lecz realny czas spędzony na boisku (min. 15% łącznego czasu gry w całym sezonie), dodatkowo premiowany wyższym mnożnikiem w przypadku gry wychowanka (x1,5). Wszystkie kluby, w których młodzieżowcy spędzą na parkiecie min. 15% łącznego czasu gry, będą nagradzane proporcjonalnie. Im większy łączny czas gry młodzieżowców, tym wyższa nagroda finansowa trafi do danego klubu.

Uzupełnieniem tego mechanizmu będzie również wsparcie finansowe dla trenerów pracujących z młodzieżą, która dzięki ich pracy dotarła na najwyższy poziom. Zawodniczka lub zawodnik do 21. roku życia, podpisujący pierwszy kontrakt i debiutujący w ORLEN Superlidze w wymiarze min. 120 minut w danym sezonie, będzie mógł wskazać do dwóch trenerów, którzy mieli największy wpływ na jego dotychczasowy rozwój. Co warto podkreślić, nie będą to mogli być obecni trenerzy klubowi. To rozwiązanie ma podkreślić fundamentalną rolę trenerów pracujących z młodzieżą w procesie szkolenia i motywować do długofalowej, jakościowej pracy u podstaw, a nie obliczonej jedynie na krótkoterminowe wyniki sportowe.

Wprowadzona zostanie także zasada rynkowej solidarności polegająca na progresywnym systemie opłat za zawodników zagranicznych. Od sezonu 2027/2028 wprowadzone zostaną opłaty za licencje dla ósmego i każdego kolejnego zawodnika zagranicznego w klubie. Wszystkie pozyskane w ten sposób środki trafią do specjalnego funduszu projektów szkoleniowych.

Od sezonu 2027/2028 kluby ORLEN Superligi i ORLEN Superligi Kobiet wejdą w nowy proces licencyjny, którego kluczowym elementem będzie obowiązkowa certyfikacja akademii. Posiadanie pozytywnego audytu i certyfikatu stanie się warunkiem koniecznym, by klub mógł partycypować w podziale środków z finansowego Programu „Młodzieżowiec U23”. Ośrodki, które nie zdecydują się na budowanie własnych struktur młodzieżowych, wniosą roczną opłatę solidarnościową w wysokości 50 tysięcy złotych.

reklama