Sport bez trybun – tak czasami mówią o zawodach szybowcowych. Faktycznie oglądanie tych rozgrywek nie przypomina zwykłego kibicowania, ale wystarczy kilka punktów, by znaleźć się w gronie wtajemniczonych.

Szybowcowe Mistrzostwa Świata odbywają się co dwa lata – te w Michałkowie rozgrywane są po raz 35. Startuje w nich ponad 130 zawodników z całego świata, którzy rywalizują w trzech klasach: Club, Standard i 15-metrowej.

Przed startem szybowce muszą być zważone, bo łączna waga razem z pilotem nie może przekroczyć ustalonego dla tej klasy limitu. W klasie 15- metrowej i Standard dopuszcza się dociążenie balastem wodnym tak, że szybowce mogą ważyć nawet 525 kilogramów.

Dzień zawodów rozpoczyna się od odprawy dla pilotów o godzinie 10:00. Tam dostają trasę lotu i zadanie na ten dzień, poznają prognozę pogody i kolejność holowania. Po niej zawodnicy udają się na start, skąd są wyciągani w powietrze według ustalonej kolejności. Do pokonania mają prawie 400 kilometrów i to wszystko bez kropli paliwa. Współczesne szybowce mogą latać z prędkością dochodzącą 300 kilometrów na godzinę.

Dla oglądających najbardziej widowiskowe są momenty startów – od godziny 11:00 i powrotów szybowców – najczęściej od 15:30.

Zdjęcia z tego, co dzieje się na lotnisku można oglądać na stronie internetowej mistrzostw: www.wgc2018.pl, gdzie w zakładce „live” można śledzić relację na bieżąco oraz facebooku: http://fb.com/wgc2018pl, instagramie: www.instagram.com/wgc2018epom oraz twiterze: www.twitter.com/wgc2018epom. W serwisie YOU TUBE ( www.youtube.com/c/aeroklubostrowskiepom) dostępne są relacje i filmy z lotniska.