Gościem odbywających się w Michałkowie 35. Szybowcowych Mistrzostw Świata FAI była polska pilotka, wielokrotna mistrzyni świata i rekordzistka szybownictwa — Adela Dankowska.

– Bardzo się cieszę, że Ostrów podjął się organizacji zawodów takiej rangi, bo to naprawdę jest duży wysiłek, żeby wszystko dopiąć na ostatni guzik— powiedziała Adela Dankowska.

Ustanowiła ona 15 rekordów świata i 43 rekordy krajowe. Do dziś wiele z nich nie zostało pobitych. Mistrzyni na szybowcach przeleciała przeszło 220 tysięcy kilometrów, co odpowiada pięciokrotnemu okrążeniu kuli ziemskiej. W powietrzu spędziła ponad 6 tys. godzin, czyli przeszło rok kalendarzowy.

Adela Dankowska przyjechała do Michałkowa prywatnie — z miłości do szybownictwa, by podziwiać najlepszych zawodników z całego świata, a też dla swojego syna — Jacka Dankowskiego, który jest trenerem naszej reprezentacji.

– Cieszę się, że pasja do latania i trenowania szybowników przeszła z ojca na syna. Odkąd Jacek przejął trenerstwo nie było mistrzostw, z których zawodnicy przyjechaliby bez medalu. Dla mnie jest to miód na serce — powiedziała Adela Dankowska.

Pasja do szybowców nie opuszcza pani Adeli i choć przyznała, że sama już nie lata, to jednak często jest gościem na pokładzie zaprzyjaźnionych pilotów.

 

źródło: WGC2018